naše včelky

Včelaření se věnujeme profesionálně už mnoho let. Kromě prodeje různých druhů medů (podle průběhu včelařské sezóny) vyrábíme i vlastní medovinu.

Naše včelí farma je umístěna v srdci jižních Čech v oblasti CHKO Třeboňsko. Se včelařením jsme začali v roce 2004 v krajině bývalého hraničního pásma na státních hranicích s Rakouskem. Snažíme se držet naše včely v dostatečné vzdálenosti od žlutých zemědělských monokultur a spíše využít rozmanitost zdejší krajiny. Třeboňská pánev je jedinečná svými hlubokými lesy, mnoha rybníky, rašeliništi a lučními porosty s pestrou skladbou bylin, keřů i stromů. Medníky nám zrovna nepraskají ve švech, nicméně med máme druhově pestrý, chuťově vynikající a bez pesticidů. 

Posledních několik včelařských sezón nás ale ujistilo v tom, že klimatická změna nebude žádná legrace ani pro včely. Důležitá část jara (přelom duben/květen) poslední dobou většinou proprší a květy tak odkvetou, aniž by z nich měly včely možnost nasbírat si dostatek zásob. Snůšku lesního medu tak včely vyhlížejí hladové. A v posledních sezónách často ani ta nakonec nepřišla. V loňském roce bylo po dlouhé době alespoň trochu tmavého lesního (medovicového) medu. Přitom naše stanoviště jsou výhradně uprostřed lesů a lesní snůška byla vždy naše jistota.  

Nevzdáváme to, včelám se věnujeme stále, ale omezili jsme počty včelstev tak, abychom se mohli naplno věnovat realizacím zahrad a pomáhat i touto cestou zpestřit nabídku potravy nejen pro včely.

Tam kde je dobře včelám, motýlům a čmelákům, tam je totiž dobře i lidem :-). 

V oboru včelařství máme bohaté zkušenosti a v případě zájmu vám můžeme pomoci začít včelařit i na vaší zahradě

Pokud by vás včelaření opravdu zajímalo a nevíte jak začít, můžeme vám dodat zabydlený včelí úl včetně rad pro první včelařské sezóny. Včelařit se dá i ve městech a pokud včelám poskytnete nějakou tu pastvu na své zahrádce, kromě opylených stromů Vás čeká sladká odměna.

Včelařit můžete v našich tradičních úlech, které si sami vyrábíme. Nebo, pokud vám více než na vysoké produkci medu záleží na designu, můžete své včely ubytovat ve stylovém vyřezaném klátu.  

Velkým hitem jsou pro své blahodárné působení včel na člověka zahradní apidomky, ve kterých je kromě včelích úlů také prostor pro relaxaci. Takový domeček s posezením nebo poležením v blízkosti včelí energie vám můžeme v případě zájmu na vaší zahradě postavit.